Skarb w Ciechanowie


Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie

Teraz czas na legendę o wspaniałym zamku książąt mazowieckich w Ciechanowie, w którym straszy wielkie czarne psisko zwane przez mieszkańców Cerberem. Potężny głos Cerbera ciągnie się echem po Ciechanowie – biada temu, kto tu zajrzy po nocy – wtedy to psisko rusza na stróżowanie. Zwierz podobno pilnuje skarbów znajdujących się w podziemiach, które to zostały schowane przed Szwedami w czasie potopu. 

Zamek nigdy nie został zdobyty przez wroga

Kim jest pies? Jedni mówią, że to rycerz zaklęty w zwierzę za swoje winy. Zaklęcie straci moc, gdy znajdzie się śmiałek, który podejdzie do brytana i go pogłaszcze. Nie może to być jednak byle kto – ale osoba o dobrym sercu, sprawiedliwa i bezinteresownie pomagająca innym. Pies to nie jedyny mieszkaniec zamku – podobno przechadzają się tutaj szwedzcy żołnierze, których w czasie potopu Szwedzkiego w okolicy była cała masa. Można ich rozpoznać po czerwonych spodniach i lampasach.
Sam zamek zaczęto budować w XIV wieku, kiedy to Mazowsze było osobnym księstwem na życzenie księcia Janusza I Starszego. Po śmierci ostatniego mazowieckiego księcia Janusza III stał się własnością królowej Bony. Z tą niespodziewaną śmiercią Janusza III to podejrzana sprawa – młody książę umarł nagle (podobnie z resztą jak jego brat) – wiele osób skazano w tej sprawie na karę śmierci, ale nikomu niczego nie udowodniono.
Wracając jednak do zamku – jest przepiękny – doskonale zachowany – pewnie dlatego, że nigdy nie był zdobyty przez wroga. Tuż obok budowli płynie mała rzeka Łydynia. Z zamkiem jest związana jeszcze jedna legenda – o nieszczęsnym paziu, który po tym, jak zakochał się w księżnej Annie, został za karę uwięziony w wieży ciechanowskiego zamku. Udało mu się potem uciec z niewoli przy pomocy niedużego rylca, przemyconego przez księżną w upieczonym chlebie. Do dzisiaj podobno w wieży jest ślad po wydrążonym otworze. Ale to już zupełnie niestraszna historia…

Dostępu do zamku broni masywna brama

Niestety nie znaleźliśmy ani skarbu ani psa 
Zamek należy do „zespołu” zamków książąt mazowieckich

Komentarze

Prześlij komentarz